Oprawa w płótno naturalne, czyli elegancki minimalizm

Każdy z nas z pewnością posiada książki, które czasy świetności mają za sobą, a ich okładki wołają o pomoc. Nie jest to absolutnie powód do ich wyrzucania czy wymieniania na nowsze wydanie. Zwłaszcza, jeśli staramy się żyć w duchu less waste lub książka ta jest cenną pamiątką, ma już rodzinną historię. Niejednokrotnie także książki znalezione w antykwariatach potrzebują małego odświeżenia czy kompleksowej konserwacji. W tej sytuacji najłatwiejszym rozwiązaniem jest stworzenie oprawy płóciennej.

2 zielone książki i 1 żółta

Oprawa płócienna, czyli prosta technika introligatorska

Oprawa płócienna, czyli inaczej oprawa w całe płótno, to jedna z pierwszych technik, które poznają adepci sztuki introligatorskiej. Taką okładkę wykonuje się z dwóch kawałków tektury, które stanowią tylną i przednią okładzinę, a także z paska kartonu, który tworzy grzbietówkę. Między tymi elementami umieszcza się tzw. osadzenie, które umożliwia swobodne odchylanie okładki. Całość okleja się jednym kawałkiem płótna introligatorskiego. Obecnie dostępność do takich materiałów jest nieograniczona, a płótna naturalne występują w wielu rodzajach faktur czy kolorów. Wybór płótna na oprawę jest także alternatywą dla osób, które odchodzą od stosowania materiałów odzwierzęcych, takich jak skóry naturalne.

Oprawa w płótno naturalne – poznaj dobrego introligatora

Każda pracownia introligatorska aspiruje do tego, by wytwarzać swój niepowtarzalny i rozpoznawalny styl. Udaje się to tylko nielicznym i wybitnym artystom, których oprawy budzą zachwyt na całym świecie. W naszej introligatorni dążymy do tego mistrzowskiego poziomu, ale oprawiamy też książki w standardowych technikach, jak właśnie oprawa w całe płótno.

Tak oprawiona książka dużomówi o poziomie introligatora. Widać w niej zastosowanie kanonicznych i elementarnych zasad rzemiosła – takich jak odpowiedni kierunek włókien papieru, kartonu, tektury czy dobór grubości okładzin, a także dobieranie wielkości osadzenia między okładziną a grzbietówką. Ważnym elementem jest także odpowiedni dobór kolorystycznych kapitałek oraz tasiemki będącej zakładką. Tak uważnie dobrane detale będą wizytówką dobrego introligatora.

Less is more, czyli oprawa w całe płótno

Minimalistyczny wygląd oprawy książki w płótno naturalne idealnie wpisuje się we współczesny trend typu “keep it simple”. Dobrze dobrany kolor płótna, kapitałek oraz gustowna tasiemka nadadzą książce wyjątkowy, minimalistyczny i elegancki wygląd. Tak oprawiona książka będzie nie tylko piękną ozdobą, ale też sprawi jeszcze większą radość z czytania, zwłaszcza, gdy jest to tom z jakiegoś powodu ważny, stanowi pamiątkę czy mamy do niego sentymentalne podejście.

stos książek w płótnie naturalnym

Pomysł na prezent, czyli książka oprawiona w płótno naturalne

Książka w oprawie z płótna naturalnego może być także wyjątkowym prezentem w duchu less waste. W taki sposób oprawić można pamiątkę po kimś bliskim, ulubioną książkę czy książkę z dzieciństwa. To pomysł na prezent z duszą na urodziny, osiemnastkę, rocznicę, jubileusz czy po prostu niecodzienny prezent bez okazji od serca.

W naszej pracowni wykonujemy oprawy w całe płótno z niezwykłą dbałością o detale oraz z zachowaniem wszelkich elementów z kanonu sztuki introligatorskiej tak, by każda nasza oprawa cieszyła posiadacza. W naszej ofercie znajdziesz również renowację książekalbumy introligatorskie, notesy firmowe i wiele więcej!

Kliknij enter aby wyszukać lub ESC aby wyjść.