karty sisters

Drukowanie książek – jak wygląda proces druku książek od kuchni?

Zanim książki trafiają do nas w celu renowacji lub stworzenia dla nich specjalnej oprawy, przebywają dość długą drogę. W końcu proces przygotowania książki do druku i samego druku jest skomplikowany. Druk książek to prawie finalny odcinek w procesie wydawniczym. Jak więc on przebiega? Co następuje krok po kroku? Jak to się dzieje, że w nasze ręce wpadają książki w oprawie? W tym artykule zdradzimy Wam, jak wygląda drukowanie książek od kuchni.

Druk książek a współpraca z wydawnictwem

Wydawać by się mogło, że drukowanie książek nie wymaga obecności autorów. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, książka musi być dobrze przygotowana pod wszystkie wytyczne techniczne, ale na tym etapie prac podejmowane są także decyzje, które wpływają na końcowy efekt wizualny. Zanim książki w oprawie trafią na półki księgarni, należy podjąć klika istotnych decyzji.

Przede wszystkim wybiera się rodzaj papieru, oprawy, a także format czy sposób wykończenia okładki. Obecnie na rynku możecie znaleźć najróżniejsze okładki – z połyskiem, matowe, kartonowe, z holograficzną folią… Wybór jest ogromny. Zanim więc rozpocznie się druk książek, warto przemyśleć te kwestie. Zatem oczywiste jest to, że zaangażowany w ten etap jest autor oraz wydawnictwo.

Ostateczne przygotowania – czyli co poprzedza druk książek

Na samym początku ustalona musi zostać ostateczna wersja tekstu już po korekcie. Taki tekst powinien zapisany być w formacie PDF i dostosowany do obustronnego druku. Warto także pamiętać, by kolorowe grafiki były skonwertowane do odpowiedniej palety kolorów.

Zanim rozpocznie się druk książek, taki plik sprawdzany jest przez drukarnię. Następnie wybiera się także typ podłoża druku oraz jego gramaturę i potwierdza wszystkie wcześniejsze wybory. I już niedługo rozpocznie się jeden z ostatnich etapów podróży książki.

sisters

Druk książek krok po kroku

W pierwszej kolejności w drukarni przygotowywana jest matryca. To po prostu element, który przejmuje farbę i przenosi ją na papier. Istnieją różne rodzaje matryc. Następnie ustawiana jest maszyna. Jest to kluczowy element, ponieważ dzięki temu tekst znajdzie się w odpowiednim miejscu względem krawędzi kartki. Dalej dostosowuje się ilość farby i wody i rozpoczyna się druk książek.

Dalej przygotowuje się okładkę. Zadruk jej powierzchni jest bardziej skomplikowany ze względu na różnorodność kolorystyczną i różne elementy konstrukcyjne okładki. Okładka ta później jest wykończana – może znaleźć się na niej na przykład folia. Następnie w okładce wykonuje się specjalne wgniecenia, które pozwalają na jej zginanie.

Ostatni etap to zszywanie książki w oprawie lub klejenie jej. Wcześniej książka dzielona jest na bloki. Po szyciu lub klejeniu książka może być jeszcze docinana. I tym sposobem książki w oprawie gotowe są już do sprzedaży.

Książki w oprawie i ich renowacja

Druk książek wymaga dużej precyzji. Jeden mały błąd, a cała książka może być nieudana. Warto zatem docenić książki w oprawie, które znajdują się na naszych półkach i pomyśleć, jaką drogę musiały one przejść, by znaleźć się w naszych domach. Oczywiście, po pewnym czasie używania takich książek, konieczna może być jakaś renowacja.

Książki w oprawie mogą wymagać ponownego szycia czy rekonstrukcji okładki. Na szczęście tym możemy zająć się my! Jeśli więc posiadacie w swoich zbiorach książki, które potrzebują odświeżenia, chcecie, by posłużyły one kolejnym pokoleniom, a może macie cennego białego kruka, o którego chcecie zadbać, to skontaktujcie się z nami. Zrobimy wszystko, by książka otrzymała drugie życie.

Kliknij enter aby wyszukać lub ESC aby wyjść.