Ewangeliarz – odsłona druga czyli kilka słów o znaczeniu drewna.

Jak obiecałem, tak staram się czynić czyli już dzisiaj kilka słów o dalszej drodze do powstania oprawy Ewangeliarza. Wspomniałem wcześniej, że dominującym tworzywem wokół którego zbudowałem ten projekt było drewno. To oczywiście było wynikem skojarzenia miejsca gdzie trafić miał finalny owoc moich wysiłków. Do drewnianego, ba jedynego w moim mieście, drewnianego kościoła nie mogła trafić inna oprawa niz właśnie drewniana. Musiałem tylko dokonać wyboru rodzaju drewna. Wizyta w w znajomej firmie handlującej egzotycznymi gatunkami drewna szybko rozwiała moje wątpliwości. Ze względu, nie tylko na biblijne konotacje, ale i wyjątkowa urodę, wybór padł na drewno oliwne. Z takiej to okleiny powstały części przedniej i tylniej okładki

By podkreślić rysunek tego przepieknego drewna trzeba je bylo na przemian szlifować i woskować , ale efekt przechodził najśmielsze oczekiwania.

Dzięki nanoszeniu kolejnych warstw wosku udało mi się uzyskać wyjątkową głęboką barwę i żywe usłojenie drewna. Kolejnym etapem w procesie powstawania oprawy było sięgniecie po następne materiały, z których skladać się miały okładki. Podobnie jak grzbiet tak i środek okładzin miał być wykonany z brązowej bydlęcej skóry.

Oprócz drewna i skóry dopełnieniem, a jednocześnie materiałem , który miał nadać szczególnie szlachetnego charakteru całemu projektowi było srebro. W pracowni mojego kolegi Ryszarda Włodawca powstały elementy z tego kruszca, które wykorzystałem do powstania gotowej oprawy.

Kolejne zdjęcia niech będą zapowiedzią tego co czeka Was w kolejnej odsłonie opowieści o Ewangeliarzu. Już wkrótce przedstawie efekt mojej pracy.

Ten wpis umieszczono w kategorii Z życia pracowni. Możesz dodać go do zakładek permalink. Dodawanie odpowiedzi Trackback do tego wpisu zostało zablokowane, ale możesz dodać komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

31 415 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Translate

  EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
 • Grzegorz Lewandowski

  Grzegorz Lewandowski

  Kiedy wiele, wiele lat temu zaczynałem swoją przygodę z introligatorstwem nie miałem innego wyjścia...

  Bo jakie można mieć wyjście gdy ma się dziadka introligatora, ojca introligatora, a dwójka braci ojca to, jak łatwo się domyśleć, też introligatorzy.

  Wszyscy Oni to wybitni przedstawiciele tego zawodu. Tworzyli legendę Introligatorni B. Lewandowski powstałej w 1921 roku. Dwadzieścia lat temu moje introligatorstwo było obowiązkiem podporządkowania się rodzinnej tradycji. Potem nastąpiły lata nauki sztuki introligatorskiej i równie ważnej umiejętności prowadzenia firmy od najlepszych z możliwych mistrzów, no bo nie ma to jak rodzina!

  Lata szukania własnej drogi w tym zawodzie, lata pokory, euforii i zniechęcenia. Jednym słowem lata rodzenia się prawdziwego uczucia do własnego zawodu. Jestem szczęśliwym człowiekiem, gdyż dane mi jest robić to co naprawdę lubię. z miłości do książek i sztuki introligatorskiej powstała moja prawdziwa duma, Art Book Studio, pracownia z książkowym sercem w logo...

 • Ostatnio dodane

 • Kategorie

 • Archiwa