Niezwykłe losy „zwykłych” książek

Często ze strony Klientów pada pytanie czy oprawiam bądź naprawiam „zwykłe” książki. Staram się wtedy odpowiadać, że coś takiego jak „zwykła książka” nie istnieje. Bo przecież poza okładką, papierem, ba, nawet treścią na tym papierze wydrukowaną o niezwykłości każdej z nich decyduje ładunek emocjonalny i swoista więź która rodzi się między książką a jej czytelnikiem, właścicielem. Dlatego jestem przekonany, że każda trafiająca do mnie jest niezwykła, bez względu na wiek czy treść.

Dzisiaj chciałbym przedstawić jedną z kilku  z pozoru zwyczajnych realizacji, także po to by przekonać wszystkich, że warto ratować każdego z naszych książkowych przyjaciół.

Pisma Adama Mickiewicza z serii Biblioteka pisarzy polskich wydane w Lipsku koniec XIX w. Okładka z pięknie zachowanym oryginalnym  bogato złoconym tłoczeniem charakterystycznym dla XIX wiecznej szkoły niemieckiej.

Trafiła do mnie z typowymi dla opraw wykonanych z płótna naturalnego uszkodzeniami, przetarcia na krawędzi uszkodzonym przegubem okładki, rozerwanym grzbietem. Zastosowałem naprawę z wykorzystaniem wzmocnień z dobranego kolorystycznie płótna . Przy tego typu realizacjach nie staram się ukryć swoich ingerencji w strukturę oryginalnej oprawy. Oczywiście nie zapominając o estetyce dbam by naprawiona okładka wytrzymała kolejne długie lata przyjaźni ze swym właścicielem.

Uszkodzony grzbiet, rozdarcia płótna, przetarte krawędzie, czyli coś na co cierpi niejedna książka z wielu bibliotecznych półek.

A oto efekt pracy . Jak zwykle spora satysfakcja i kolejny zadowolony Klient – bezcenne. Dalsze losy „zwykłych”   książek juz wkrótce.

Ten wpis umieszczono w kategorii Lecznica dla książek. Możesz dodać go do zakładek permalink. Dodawanie odpowiedzi Trackback do tego wpisu zostało zablokowane, ale możesz dodać komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

31 415 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Translate

  EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
 • Grzegorz Lewandowski

  Grzegorz Lewandowski

  Kiedy wiele, wiele lat temu zaczynałem swoją przygodę z introligatorstwem nie miałem innego wyjścia...

  Bo jakie można mieć wyjście gdy ma się dziadka introligatora, ojca introligatora, a dwójka braci ojca to, jak łatwo się domyśleć, też introligatorzy.

  Wszyscy Oni to wybitni przedstawiciele tego zawodu. Tworzyli legendę Introligatorni B. Lewandowski powstałej w 1921 roku. Dwadzieścia lat temu moje introligatorstwo było obowiązkiem podporządkowania się rodzinnej tradycji. Potem nastąpiły lata nauki sztuki introligatorskiej i równie ważnej umiejętności prowadzenia firmy od najlepszych z możliwych mistrzów, no bo nie ma to jak rodzina!

  Lata szukania własnej drogi w tym zawodzie, lata pokory, euforii i zniechęcenia. Jednym słowem lata rodzenia się prawdziwego uczucia do własnego zawodu. Jestem szczęśliwym człowiekiem, gdyż dane mi jest robić to co naprawdę lubię. z miłości do książek i sztuki introligatorskiej powstała moja prawdziwa duma, Art Book Studio, pracownia z książkowym sercem w logo...

 • Ostatnio dodane

 • Kategorie

 • Archiwa